http://en.wikipedia.org/wiki/File:Internet1.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Internet1.jpg
Instytut Kościuszki Instytut Kościuszki
216
BLOG

Międzynarodowa gra o przyszłość zarządzania Internetem

Instytut Kościuszki Instytut Kościuszki Rozmaitości Obserwuj notkę 1

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zaprosiło Instytut Kościuszki do konsultacji społecznych dotyczących Komunikatu Komisji Europejskiej, pt. Polityka wobec internetu i zarządzanie internetem. Rola Europy w kształtowaniu przyszłości zarządzania internetem - COM(2014) 72 final

Problematyka zarządzania Internetem i ustalenie stanowiska polskiego rządu w tej kwestii jest szczególnie ważne w kontekście planowanego na 23 – 24 kwietnia 2014 r. globalnego spotkania w Brazylii poświęconego przyszłości zarządzania Internetem (Global Multistakeholder Meeting on the Future of Internet Governance w Sao Paulo). Poniżej prezentujemy stanowisko Instytutu Kościuszki przekazane Ministerstwu Administracji i Cyfryzacji.
 
STANOWISKO INSTYTUTU KOŚCIUSZKI 
 
1. Instytut Kościuszki w pełni wspiera wszelkie działania zmierzające do budowy bezpiecznego, otwartego i stabilnego Internetu, który zarządzany będzie w zdecentralizowany sposób na zasadzie inkluzyjnego, transparentnego zaangażowania wielu zainteresowanych stron (zarówno władz publicznych, sektora prywatnego, społeczeństwa obywatelskiego, organizacji międzyrządowych i międzynarodowych, środowisk akademickich oraz technicznych). Wszelkie działania podejmowane w związku z zarządzaniem Internetem powinny opierać się na wartościach demokratycznych, respektujących prawa obywatela (w tym prawo do prywatności).
 
2. W sposób szczególny, inicjatywy podejmowane przez Unię Europejską powinny zmierzać do ograniczenia coraz częściej pojawiających się, ze strony niektórych państw, działań politycznych prowadzących do fragmentaryzacji Internetu. Celem tych działań jest powstanie swoistych narodowych sieci, w których umożliwiane będą działania cenzorskie i kontrolujące lub ograniczające wolny przepływ informacji. Wszelkie tego typu działania powinny spotkać się ze stanowczym sprzeciwem. Celem podstawowym jest wspieranie idei powszechnego i niedyskryminującego dostępu do  Internetu.
 
3. Unia Europejska powinna wzmacniać i wspierać przemiany, które prowadzą do stworzenia bardziej globalnej formy działania ICANN i IANA, jednocześnie wyraźnie sprzeciwiając się rozszerzeniu kompetencji regulacyjnych Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego na kwestie związane z zarządzaniem Internetem. 
 
4. Istotnym elementem, który warto podkreślać jest konieczność budowania przez Unię Europejską koalicji podmiotów, które podzielają koncepcję dotyczącą zarządzania Internetem m.in. opartą na poszanowaniu zasad demokracji i włączeniu w pracę wielu podmiotów. Wspólnie winny one promować i realizować ją na arenie międzynarodowej. Taki model promowania i realizowania rozwiązań dotyczących zarządzania Internetem zwiększy szansę na uzyskanie międzynarodowego poparcia działań i ich legitymizacji. Poza wspieraniem działania Forum Zarządzania Internetem, rekomenduje się także współpracę z innymi podmiotami, takimi jak na przykład Global Network Initiative. 
 
5. Unia Europejska winna zadeklarować wspieranie zasady neutralności technologicznej sieci oraz infrastruktury internetowej, co przełoży się na wzrost konkurencyjności i zwiększenie innowacyjności.
 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości